חצי עשור כבר מאחורינו, וזה בדיוק הזמן לחשוף את האלבומים שעשו אותו.
בתקופת השפע המוסיקלי הבלתי אפשרי של ימינו קשה להיחשף לכל הדברים הטובים באמת שיוצאים, אבל אנו מאמינים שממש כאן ב'מוסיקה נטו' אנו מנסים לכוון את הגולשים בצורה הטובה ביותר, כדי שתכירו ותקנו את מה שבאמת שווה להכיר. ומי שעקב, גילה עשור עשיר מגוון ומרתק, עם לא מעט אלבומי מופת.
לפני כחודש ביקשנו מהגולשים לשלוח אלינו את עשרת אלבומי מחצית-העשור שלהם, ואחרי שצירפנו אליהם את דירוגי צוות 'מוסיקה נטו', התקבל הדירוג הבא.
מהם השמות שעשו את העשור הנוכחי? הנשיונל, ארקייד פייר, ביץ' האוס (שהגיעו פעמיים אל 20 הגדולים!) וגם ארקטיק מאנקיז, בון איבר, אלט-ג'יי, לנה דל ריי, אדל ופי ג'יי הארווי. מעניין מי מהם ישמור על מעמדו המרשים עד סוף העשור.
כידוע, הדירוג כולל גם את האלבומים הבינלאומיים וגם המקומיים שיצאו מאז 2010, כאשר המקומיים תפסו רק 10% מהרשימה, בראשם 'Different Pulses' של אסף אבידן במקום ה-14.
אז 
מהו האלבום הכי גדול שיצא בעשור הנוכחי? קבלו אותו ואת 99 הסגנים, ואל תשכחו להגיב.

האלבומים הגדולים של העשור, עד כה (2010-2014):

1. ארקטיק מאנקיז – AM

(מקום שלישי בסיכום השנתי של 2013)
אם חשבנו שהארקטיק מאנקיז התפוצצו באלבומם הראשון, גילינו להקה שרק הלכה והשתבחה עם השנים. אלבום הבכורה 'Whatever People Say I Am, That's What I'm Not' הגיע אל המקום הרביעי בסיכום השנתי של 2006, השני 'Favourite Worst Nightmare' אל החמישי ב-2007, השלישי 'Humbug' ניצב ב-12 ב-2009 ו-'Suck It And See' הגיע ל-22 בלבד ב-2011 (ונמצא ב-82 כאן)…. בדיוק שהיה נראה שהמגמה השלילית תמשיך, הלהקה הפציצה עם 'A.M', האלבום הראשון שלה שהגיע אל שלושת הראשונים בדירוג השנתי... ואחרי שהפך לתקליט הויניל הכי נמכר של השנים האחרונות וכיכב בעשרת הנמכרים של 2013 ו-2014, מסתבר גם שהוא האלבום שהכי אהבנו/אהבתם בעשור הנוכחי!
"הבחירה כאן הייתה ברורה מאליה. אלכס ואני הולכים כבר כברת דרך ארוכה, אז לא הייתי כל כך אובייקטיבי. המתנתי בסבלנות לאלבום הזה, אומנם באיפוק אחרי שהרגשתי שהטורים האחרונים בארה"ב משפיעים לרעה על הרבייעיה משפילד, ולראייה האלבום הרביעי הפושר. AM עלה על כל הציפיות. כשחיכיתי לגיטרות במעברים שהתגעגעתי אליהם קיבלתי אותם ב-'R U Mine' ו-'One For The Road' , קיבלתי גם בלדות, קיבלתי גם את הטקסטים המבריקים של אלכס בחזרה. הנאה צרופה", אלבום השנה של שי ראב.

2. אלט-ג'יי – An Awesome Wave

(סגן אלבום השנה ב-2012)

אלבומם השני המשובח 'This All Is Yours' אמנם לא הגיע אל 100 הגדולים, אבל אלבום הבכורה הגיע הכי קרוב שאפשר לתואר "אלבום העשור עד כה"!
האלבום שהגיע משום מקום קטף את פרס המרקורי היוקרתי, הוזרם יותר מ-200 מיליון פעם בספוטיפיי, מכר יותר ממיליון עותקים ברחבי העולם והפך אותם ברגע אחד משם אלמוני להרכב שכולם רוצים להכיר.
"עזבו אתכם מהשוואות (הזויות) לרדיוהד, החבר'ה האלה לא סומכים על אף אחד חוץ מעל חוש מוזיקלי מפותח ומיוחד. מזמן לא נתקלתי באלבום בכורה של הרכב שמציג מצד אחד כזה גיוון מוזיקלי ומצד שני, כה אחיד ברמתו ובעל השקפה ואמירה מוזיקלית אמיתית. תענוג אמיתי של אלבום, ללא רגע מיותר. קחו קצת אורך רוח, כי זה אלבום מאתגר מוזיקלית, ותנו לעצמכם להישאב לדבר הנהדר הזה שנקרא אלט ג'יי", הודיה דולב.

3. הנשיונל – Trouble Will Find Me 

(אלבום השנה לשנת 2013)
אלבומם הקודם 'High Violet' הגיע אל המקום השני בדירוג השנתי של 2010, כשחוסם אותו 'The Suburbs' של ארקייד פייר… שלוש שנים אח"כ הם "נקמו" וביצעו הפיכה מושלמת כשאלבומם השישי ניצב בראש הדירוג השנתי של 2013, אחד לפני ה'Reflektor' של ארקייד פייר! 
"זהו האלבום הראשון של הנשיונל שלכד את תשומת הלב שלי בצורה כל כך חזקה ופשוט לא הרפה. יש בו פשוט את כל הסיבות שבגללן אנחנו שומעים מוזיקה. הוא מרגש כבר מהשנייה הראשונה כשקולו של מאט ברניגר חודר עמוק ללב, הוא כולל רגעים יפים של גיטרות אקוסטיות וחשמליות וסולואים נותנים בראש ובעיקר יש בו את התחושה הזו של המנוני רוק שגורמים לך לרצות לצרוח את השירים מבפנים. בקיצור, ישנם דברים כל כך יפים שקשה לתאר ולא להוריד מערכם ולכן צריך פשוט לשמוע. זה בדיוק המקרה עם האלבום הזה שהוא הדבר הכי טוב שאני אקח איתי משנת 2013", אבישי שפירא.

4. ארקייד פייר – The Suburbs 

(אלבום השנה של 2010)
The Suburbs', האלבום השלישי של ארקייד פייר, הפך אותם לאחת הלהקות הכי גדולות בעולם. למעשה, האלבום לא יכול היה לזכות להצלחה גדולה יותר: הוא נכנס הישר אל המקום הראשון בבריטניה ובארה"ב, הוא זכה בתואר "אלבום השנה" בטקס הגראמי וקצת אח"כ גם בטקס הבריטס. הוא גם קטף את תואר "אלבום השנה" של 'מוסיקה נטו', אחרי שהוכתר גם כאלבום השנה של המגזין הבריטי Q. 
"איך לא? ווין והחבר'ה מתרגמים יאוש, אפרוריות וחדגוניות לאלבום שהוא האנטיתזה המוחלטת לחיי הפרברים המשמימים. נכון לא היה קל להתחבר לאלבום אבל עם הזמן באה ההכרה. בשונה מהקודמים, הכתיבה תופסת מקום מרכזי (כיאה לאלבום קונספט ארוך ומורכב), ולמרות זאת לא באה על חשבון ההפקה העשירה", ניר כהן.

5. בון איבר – Bon Iver

(סגן אלבום השנה 2011)
ב-2011, יותר מ-3 שנים אחרי אלבומו עטור השבחים 'For Emma, Forever Ago', ג'סטין ורנון והסאונד הייחודי שלו לעגו למושג "משבר האלבום השני" וחזרו עם אלבום גדול ומרשים אפילו יותר – אלבום שאחרי שתחזיקו בו כנראה תבינו שצריך להשאיר מקום לרשימת אלבומי האי הבודד שאולי יש לכם בראש… זהו אלבום עשיר, קסום ואווירתי ללא רגע אחד מיותר.
"ג'סטין ורנון הצליח להתעלות על ההישג המרשים שלו עצמו ולהגיש אלבום שני טוב מקודמו, מקסים בפשטותו, תיעוד מוסיקלי למסע דרכים מרתק. ורנון השאיר בצד את עיוותי הקול המפורסמים וההפקה האלקטרונית לטובת כיוון שקט יותר, פולקי, כמעט על גבול הקאנטרי. מלא בהרמוניות קסומות, פריטות גיטרה שובות לב וזמר נפלא אחד – 'Bon Iver' הוא יותר מ'אלבום אולפן', הוא יצירת מופת", תומר קטרי.

6. פי ג'יי הארווי – Let England Shake

(אלבום השנה 2011)
לא רק שהוא היה אלבום השנה של גולשי 'מוסיקה נטו' ושל צוות 'מוסיקה נטו', גם NME, MOJO, UNCUT ומגזינים נוספים הציבו אותו במקום הראשון כשהסתיימה 2011. 

"האלבום הזה עומד באופן בולט מול הרבה דברים אחרים ששמעתי עד היום, ולאו דווקא מעל או מתחת. מה שכן, הוא בהחלט על זמני, ולא אפחד להגדיר אותו כבר עכשיו כאלבום העשור. מה הופך אותו לכל כך ייחודי ומעניין? הוא רלוונטי לכל זמן, לכל מקום, לכל חלל, לכל אזור. מוסיקה בסגנון פולק אנגלי עתיק, מנוגנת במגוון כלים שונים ומעניינים, ומוקלטת בכנסייה, מה שצובע הכל בצליל עמום ומסתורי, וזה רק על קצה המזלג; מתווספת לכך הבחירה של הארווי לשיר בקול בסגנון שהוא מעין שירת מקהלה, ובכך מתקבלת התחושה שהיא מספרת סיפור, מציגה בפנינו את המערכה הבאה. הערפול, הטירוף, העליצות, הקסילופון, הסקסופון, והבובי – כל אלה מתכנסים לכדי יצירת מופת חד פעמית ונצחית", שירן זלצר.

7. Lost In The Dream - The War on Drugs 

(אלבום השנה 2014)
האלבום השלישי של להקת הרוק מפילדלפיה בראשותו של Adam Granduciel הוא אלבום השנה האחרון שלנו, ושל כמעט כל מגזין מוסיקה שמכבד את עצמו. 'Lost In the Dream' הוא אחד מאלבומי האמריקנה הכי טובים שיצאו בשנים האחרונות, מהאלבומים העל-זמניים האלה שאפשר לשמוע שוב ושוב, וכל האזנה רק גורמת להתמכרות גדולה יותר. ככה נשמעת להקה כשהיא בשיאה.

"הרבה זמן לא הרגשתי כזה עז לשבח ולהלל אלבום חדש, פשוט לא היה משהו שכל כך חדר לי לעצמות... עד עכשיו. כל מה שקראתם נכון, כל מה שאתם חושבים עליו הוא נכון. פשוט יצירה אדירה… הלחנים של ברוס, השירה המעט דילן, הרגש והלחנים הם לגמרי שלהם. הגיטרות שנמצאות קצת ברקע של האלבום פשוט פנטסטיות, הן לא אגרסיביות ודורשות יחס, צריך פשוט להשען לאחור להקשיב ולהנות מהן. שאפו!",smog

8. ביץ' האוס – Teen Dream

(מקום שלישי ב-2010)
ביץ' האוס (הגיטריסט הבולטימורי אלכס סקאלי והזמרת/ אורגניסטית הצרפתייה-אמריקאית ויקטוריה לגראנד) פרצו לתודעה בתחילת העשור עם אלבומם השלישי, שמעניק את ההגדרה הטובה ביותר לז'אנר ה"דרים-פופ", בזכות המוסיקה האיטית יחסית והמאוד אווירתית. המוסיקה, עם השפעות ברורות של להקות ענקיות כמו ביץ' בויז ו-Big Star, עוטפת ברכות, מחממת בחורף ונותנת בריזה נעימה בקיץ… כל כך הרבה יופי שעושה כל כך הרבה תהפוכות בבטן. אין מספיק סופרלטיבים כדי לתאר עד כמה קסום הוא 'Teen Dream'. 

"אלבום כובש מהשניה הראשונה ועד סופו . כשמו כן הוא, אלבום חלומי, באווירת אייטיז שלא נמאס אף פעם. חשבון הלאסט.פמ שלי לא משקר – זהו האלבום ששמעתי הכי הרבה פעמים ב-2010", רועי סקיף.

9. לנה דל ריי – Born To Die

(מקום 11 בסיכום 2012)
ההייפ סביב לנה דל ריי בסוף 2011 היה עצום, ואחרי שכולם התאהבו בסינגל הראשון 'Video Games', הגיעו בשרשרת 'Born To Die', 'Blue Jeans', 'Summertime Sadness' ו-'National Anthem' שהוכיחו שתופעת LDR לא עומדת ללכת לשום מקום. אלבומה הבא אמנם הגיע גבוה יותר בסיכומים השנתיים (חמישי ב-2014), אבל דווקא אותו אלבום בכורה סופר-מצליח נשאר הפייבוריט כשהגיע הזמן לסכם את מחצית העשור.

"מזמן לא שמעתי אלבום כזה … שתופס אותך בשמיעה הראשונה… הכינורות, מוטיב המוות, ההפקות היוצאות דופן של אמיל היין שלא תשמעו באף אלבום אחר, ללנה יש סגנון… היא כותבת את השירים שלה בצורה חיננית ומעניינת ומספרת סיפור שאם תעצמו את העיניים ותאמינו – הוא יכול להיות גם מאוד מעניין… עם קולה היחודי וההגשה על רקע הגשם הקודר בחודש בו יצא האלבום – לנה עושה פופ אינדי ומובילה צליל חדש לעשור הנוכחי", אלעד אזריהן.

10. הנשיונל – High Violet 

(סגן אלבום השנה של 2010)
אלבום הפריצה של הנשיונל ('Alligator' מ-2005) היה אלבום מבטיח, אבל מעט בוסרי, אבל ההתקדמות ל-'Boxer' שהגיע שנתיים אח"כ כבר היתה לא פחות ממרהיבה. 3 שנים אח"כ יצא אלבומם החמישי 'High Violet' והנשיונל מצאו את עצמם בליגה אחרת לגמרי בזכות דיסק עשיר, עמוק, מחלחל ובוגר. 

"זהו אלבום מלנכוליה אולטימטיבי, כזה שהייתי רוצה שישמיעו בהלוויה שלי. כשהאלבום הזה מסתיים, הדמעות רק מתחילות להיערם כמו עלי שלכת המתעופפים לא תכלית. הנשיונל תכליתיים, שלא תטעו. אחת הלהקות הגדולות ביותר של זמנינו", מיכאל גינצבורג.

11. אדל – 21
(מקום רביעי בסיכום השנתי של 2011) 
"רמה אחת מעל כולם. שילוב מושלם בין קול ענק ושירים מצויניים. אלבום שלם מתחילתו ועד סופו. כל שיר יותר יפה מקודמו. למרות שהוא לא מתיימר – זהו אלבום קונספט – על פרידה. ומי שחווה פרידה מימיו יכול להתחבר בקלות. האלבום של שנת 2011. ונקווה שעוד שנתיים היא תגיע עם 25 שיהיה לא פחות מוצלח", (אלבום השנה של) טל מודיעין.

12. בק - Morning Phase
(מקום שלישי ב-2014) 
"הרבה טעו ומיהרו לקרוא לאלבום הזה עצוב, והצטערתי על כך מכיוון שאנשים אלה לא באמת הקשיבו לו, כי אם באמת מאזינים יודעים שזה אלבום שמאזן את הכל – את הטוב עם הרע, את הרועש עם השקט, את העצוב עם השמח. 'Morning Phase' הוא אלבום ההתפכחות מן הכאב, מן חוכמה כזו שיכולה להצטבר דרך גיל וניסיון. אחרי שש שנים של ציפייה לאלבום חדש, בק, העגל המוזהב, החווה כבוד לקודמיו הפולקיים מהסיקסטיז ועשה בהם אותות ומופתים", חן הוניג.

13. ג'ון גרנט – Queen Of Denmark
(מקום שביעי ב-2010)
"הצארס היו אחת הלהקות האהובות עליי. גם באלבום הקאברים, גם באלבומי המקור, הם ידעו לרגש, ועשו זאת בעיקר בזכות הקול שמאחורי הלהקה – ג'ון גרנט. האלבום החדש מצליח להיות טוב עוד יותר מאלבומי הלהקה המופתיים. לפרקים הוא נשמע כמו רופוס ווינרייט, לעיתים הוא מפרק את הלב… החיבור שלו עם הנגנים של מידלייק יוצר אלבום עשיר, מיוחד ומרגש", אורי קידר.

14. אסף אבידן – Different Pulses 
(מקום רביעי ב-2012)
"תמיד האמנתי באסף אבידן וקיוויתי שסולן מדהים כמוהו יתחיל להתנסות במוזיקה קצת יותר עדכנית מהאינדי המסורתי שהוא דבק בו ביחד עם המוג'וס. שאיפותיי התגשמו באלבום מרגש מאוד עם הפקה שמצד אחד שומרת על עדכניות של נגיעות אלקטרוניות ומהצד השני על הלב החם והפועם עם קולות רקע חושניים, באסים שלקוחים ממערבוני ספגטי הוליוודיים והשירה המנקבת של אבידן", רותם לם.

15. קנייה ווסט – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
(מקום רביעי ב-2010)
"אפילו מישהו כמוני, שבאופן כללי ממש לא אוהב היפ הופ, היה חייב לתת הזדמנות לאלבום הראשון מאז 2002 שקיבל 10 עגול בפיצ'פורק. גיליתי אלבום חזק ומספיק מלודי כדי להתחבב גם על שונאי ראפ, וההקשבה לטקסטים שעוסקים בנושאים קשים כמו גירושין והתמכרות לסקס רק מעלה את ההערכה שלי אליו", אבנר בן ישי.  

16. Tamer Animals – Other Lives
(מקום 18 ב-2011)
"אף אחד לא הכין אותי ליציאה הזו ששאבה ממני כל אנרגיה חיונית למשך שעות לאחר שמיעת האלבום. יש פה אשכרה סימפוניית רוק מתוזמרת ומנוגנת לעילה ולעילה, עם המון אהבה וקצת דרמטיזם אבל במובן הטוב של המילה. הלחנים כאן פשוט מושלמים ואי אפשר שלא להיסחף לדבר המדהים הזה. כאילו מזכירים את פליט פוקסס, אבל לטמעי משאירים להם אבק עוד לפני הסיבוב", שי טסטה.

17. גריימס – Visions
(מקום 45 ב-2012)
"בחורה חלום. אלבום חלום – מההתחלה עד הסוף. עושה הכל לבד ומופלא. ממליץ לראות איך היא עובדת בלייב ביוטיוב", ליאור.

18. אפרת בן צור – Robin 
(מקום תשיעי ב-2012)
"פשוט ולעניין – אחת היוצרות הכי מוכשרות ומיוחדות בישראל, לקחה שירים של אחת היוצרות הכי מוכשרות ומיוחדות בשירה האמריקאית, אמילי דיקנסון, ויצרה אלבום קטן, יפהפה, עם הקול המלאכי של אפרת, והלחנים הנפלאים וההפקה המיוחדת שלה. מה יש להוסיף?", אורי קידר.

19. ארקייד פייר – Reflektor
(סגן אלבום השנה של 2013)
"קשה לעכל את העובדה שהלהקה שלך החליפה סאונד בצורה כ"כ קיצונית אבל ברגע שמתרגלים מגלים אלבום ממכר. יש גם כאן את הפנינים שרק הלהקה הטובה בעולם יכולה ליצור", ניר. 

20. ביץ' האוס – Bloom
(אלבום השנה 2012)
"אלבום שני מושלם ברצף, בהרבה בחינות טוב אפילו יותר מהקודם: המלודיות, השירה של ויקטוריה, ההפקה, וקודם כל השירים. זה אלבום שילווה אותי לעוד הרבה שנים ובזכותו אני כבר לא חושש ממה שהם יעשו בעתיד. ברור לי שהוא יהיה מדהים", ארז לוטרינגר.  

21. בלאק קיז – Brothers (מקום עשירי ב-2010)
22. קנדריק לאמאר – Good Kid, M.A.A.D City (מקום 21 ב-2012)
23. פרנק אושן – CHANNEL Orange (מקום שישי ב-2012)
24. ג'ון גרנט – Pale Green Ghosts (מקום רביעי ב-2013)
25. דאפט פאנק – Random Access Memories (מקום 22 ב-2013)
26. מטרונומי – The English Riviera (מקום 30 ב-2012)
27. If You Wait – London Grammar (מקום 47 ב-2013)
28. פליט פוקסס – Helplessness Blues (מקום שלישי ב-2011)
29. ג'יימס בלייק – James Blake (מקום שישי ב-2011)
30. דירהאנטר – Halcyon Digest (מקום 17 ב-2010)

31. Holy Fire – Foals (מקום עשירי ב-2013)
32. ומפייר וויקאנד – Modern Vampires Of The City (מקום חמישי ב-2013)
33. סט. וינסנט - St. Vincent (סגן אלבום השנה 2014)
34. פיונה אפל – …The Idler Wheel is Wiser (מקום 13 ב-2012)
35. שרון ואן אטן – Tramp (מקום 12 ב-2012)
36. ג'ואנה ניוסום – Have One On Me (מקום 39 ב-2010)
37. ג'ק ווייט – Blunderbuss (מקום שלישי, 2012)
38. ליקי לי – Wounded Rhymes (מקום עשירי, 2011)
39. Benji - Sun Kil Moon (מקום 48 ב-2014)
40. קורט ווייל – Smoke Ring for My Halo (מקום 26 ב-2011)

41. ביונסה - Beyonce (לא צעד, 2013)
42. דיימון אלברן - Everyday Robots (מקום 24 ב-2014)
43. פלורנס והמאשין – Ceremonials (מקום חמישי, 2011)

44. ג'סטין טימברלייק – The 20/20 Experience  (מקום 38 ב-2013)
45. טיים אימפלה – Lonerism (מקום 44 ב-2012)

46. Settle – Disclosure (מקום 41 ב-2013)
47. פרפיום ג'יניוס - Too Bright  (מקום 12 ב-2014)

48. מק דמארקו – 2 (מקום 33 ב-2012)
49. LP1 - FKA Twigs (מקום רביעי, 2014)
50. קניה ווסט – Yeezus (מקום 16 ב-2013)

51. אנטלרז – Burst Apart
52. האנג'לסי - Exit Inside 
53. שרון ואן אטן - Are We There 
54. דניאלה ספקטור – דניאלה ספקטור 
55. אורן ברזילי – Sorrow Demons Joy Blizzards 
56. לנה דל ריי – Ultraviolence 
57. ממפורד אנד סאנס – Babel
58. יות' לאגון – Year of Hibernation
59. סאם סמית' - In The Lonely Hour
60. Fear Fun – Father John Misty

61. ברי סחרוף – אתה נמצא כאן 
62. Coexist – The XX
63. מידלייק – In The Courage Of Others
64. Singles - Future Islands 
65. מארינה מקסמיליאן – Step Into My World 
66. My Head Is an Animal – Of Monsters And Men
67. Pure Heroine – Lorde 
68. ג'יימס בלייק – Overgrown 
69. ג'וניפ – Fields
70. Lanterns – Son Lux 

71. קורט וייל – Wakin' On A Pretty Daze
72. Tremors - S O H N
73. ביל פיי – Life Is People
74. Heal - Strand of Oaks
75. קרולינה – מה אעשה עכשיו?
76. בן האוורד – I Forget Where We Were 
77. גורילאז – Plastic Beach 
78. גריזלי בר – Shields
79. אביב גדג' – ילדים של מהגרים 
80. Happiness – Hurts

81. Present Tense - Wild Beasts 
82. ארקטיק מאנקיז – Suck It And See
83. בלאק קיז – El Camino
84. יהוא ירון – דברים יומיומיים כאלה 
85. רדיוהד – The King Of Limbs 
86. ברוקן בלז – Broken Bells
87. What Did You Expect From The Vaccines? - The Vaccines 
88. קייט בוש – Fifty Words For Snow
89. w h o k i l l – tUnE-yArDs
90. ג'ון מאוס – We Must Become The Pitiless Censors Of Ourselves 

91. דיויד בואי – The Next Day  
92. טוד טרג'ה - It's Album Time 
93. ג'יימי וון – Mirrorwriting
94. טום ווייטס – Bad As Me
95. לאונרד כהן – Old Ideas
96. Build A Rocket Boys – Elbow
97. This Is Happening – LCD Soundsystem
98. פוקסיג'ן - We Are The 21th Century Ambassadors of Peace & Magic
99. ווילקו – The Whole Love
100. פרפיום ג'יניוס - Put Your Back N 2 It