הגיע רגע האמת: ממש עכשיו אנו חושפים את עשרת האלבומים הכי גדולים של האייטיז!
אתם עומדים למצוא עשירייה מאוד איכותית, הכוללת להיטי ענק לצד כאלה שלא מכרו יותר מידי ואלבומים שנחשבים לקשים ואפלים, לצד מסחריים שהנפיקו להיטים בקצב רצחני. מעניין איך היה נראה הדירוג אם היינו עורכים את הפרויקט בסוף 1989, אבל מה שבטוח זה שהרשימה החדשה כוללת רק אלבומים שמצליחים עדיין להרשים, או מה שמכנים "עומדים במבחן הזמן".
חשוב להזכיר שברשימת האמנים שהוזכרו פה ושם בדירוגים, אבל לא עברו את הסינון נמצאים: אלטון ג'ון, ברברה סטרייסנד, בילי ג'ואל, פינק פלויד, ארוסמית, רולינג סטונס, פיל קולינס, אריק קלפטון, רוד סטיוארט, ואן היילן, ג'נט ג'קסון, בי ג'יז, קיילי מינוג, אלביס קוסטלו, בון ג'ובי, פאבליק אנמי, מרווין גיי, סטילי דן, שינד אוקונור, דה לה סול, וויטני יוסטון, קווין, INXS ועוד רבים ומצליחים... הם אולי חשבו שהאייטיז היה עשור טוב עבורם, אבל לא לפי הדירוג שלנו.
ומה היתה השנה הכי טובה בעשור? ללא ספק 1987 עם 10 אלבומים בין 50 הגדולים (אחריה - 1985 עם 7) והשנים הפחות אהודות הן 1981 ו-1982, עם רק אלבום אחד בדירוג. 
להזכירכם, הדירוג נקבע ע"פ הדירוגים ששלחתם אלינו + הדירוגים שלנו (צוות 'מוסיקה נטו') ותוצאות הסקר בפייסבוק.
זה הזמן להודות לכל מי שהשתתף, במיוחד לאלה שהשקיעו ולא הספקנו לפרסם את הדירוגים שלהם. הפרויקט הבא שלנו יתמקד בחצי השנה (העמוסה!) של 2011 ובסוף החודש נבחר את אלבום חצי 2011 - כל הפרטים ממש בקרוב!

10 האלבומים הגדולים של שנות ה-80:

1.
The Smiths - The Queen Is Dead 1986
זה היה פה אחד - המקום הראשון בסקר, מי שחזר בהכי הרבה דירוגים ובהפרש של 40% מהמקום השני, 'The Queen Is Dead' של הסמיתס הוא אלבום האייטיז הגדול מכולם.

הסמיתס אמנם החזיקו מעמד רק 5 שנים, אבל הם הלהקה הגדולה ביותר של האייטיז לפי הדירוג של 'מוסיקה נטו' (לא פחות מ-4 אלבומים בין 50 הראשונים).
אלבומם השלישי יצא ביוני 1986 והוא כולל שירים נצחיים כמו 'The Boy With The Thorn In His Side', 'There Is A Light That Never Goes Out', 'Bigmouth Strikes Again' ו-'The Queen Is Dead'. למרות שהוא הגיע רק עד המקום השני בבריטניה והמקום ה-70 בארה"ב, הוא הגיע למכירות של חצי מיליון עותקים בארה"ב ב-1990 ולא מפסיק למכור בעקביות עד היום. 
האלבום נחשב לטוב ביותר של הלהקה, למרות שמוריסי וג'וני מאר מתעקשים שאלבומם הבא 'Strangeways, Here We Come' (האלבום שהפך באופן לא צפוי לאחרון שלהם ונמצא במקום ה-26 בדירוג) הוא השיא שלהם. 
 
הסמיתס - 'There Is A Light That Never Goes Out' ו-'The Boy With The Thorn In His Side':
 

2.  Michael Jackson - Thriller 1982
הסגן המכובד הוא כנראה האלבום הכי ידוע של האייטיז ויותר מזה - האלבום הכי מצליח בכל הזמנים. מייקל ג'קסון כבר היה כוכב כשהוא הוציא את אלבומו השישי בנובמבר 1982, אבל לא היה לו מושג שהאלבום הזה יהפוך אותו לכוכב הכי גדול שהעולם ראה עד אז.

האלבום שילב בגאונות R&B, פופ, דיסקו, רוק וסול וכמעט כל שיר בו היה להיט (טוב, רק 2 ממנו לא יצאו, למרות שגם הם יכלו להיות סינגלים בקלות) וכל אחד בעולם מכיר עד היום לפחות חצי ממנו (צריך להזכיר? טוב: 'Wanna Be Startin' Somethin', 'Thriller', 'Billie Jean', 'Beat It', 'Human Nature' ו-'The Girl Is Mine' עם פול מקרטני). 
קשה להעריך כמה הוא מכר: הפסימים מעריכים שמדובר ב-65 מיליון והאופטימים מתעקשים על 110 - בכל מקרה, זה לא רק האלבום הכי מצליח בכל הזמנים, הוא ללא ספק גם אחד המשובחים שבהם. אגב, עצוב לגלות שג'קסון (שאלבומו הבא 'Bad' ניצב במקום ה-20) הוא האמן היחיד בעשיריית האייטיז שכבר לא נמצא בין החיים.

3.  U2 - The Joshua Tree 1987
לפי "סקר כל הסקרים" (זה שלקח בחשבון את כל הדירוגים האפשריים שנעשו בעולם), האלבום הזה הוא הגדול ביותר של האייטיז, אבל אצלנו הוא מסתפק במקום השלישי המכובד.

'The Joshua Tree', האלבום החמישי בהפקת הענקים בריאן אינו ודניאל לנואה, יצא במרץ 1987 והפך את U2 למפלצת איצטדיונים ולאחת הלהקות הגדולות בעולם, תואר שהם שומרים עליו עד היום (גם מבלי לשחזר את הגאונות של האלבום הזה).
'Where The Streets Have No Name', 'I Still Haven't Found What I'm Looking For' וכמובן 'With Or Without You' נשמעים ומושמעים מעולה גם היום והאלבום הגיע אל המקום הראשון ביותר מ-20 מדינות, קיבל 2 פרסי גראמי ומכר כמות מדהימה של 25 מיליון עותקים.

4.  Cure - Disintegration 1989

כולם מכירים את משפט ה'Disintegration is the best album ever' שקבע קייל באחד הפרקים המוקדמים של "סאות' פארק". לדעה הזו על האלבום השמיני של הקיור שיצא במאי 1989 שותפים לא מעט חובבי מוסיקה.  
רוברט סמית וחבריו אמנם חזרו באלבום לצליל הגותי האפל יותר של תחילת דרכם (וחברת התקליטים חששה שמדובר ב"התאבדות מסחרית"), אבל האלבום דיבר במפתיע אל מיליונים ושירים כמו 'Pictures Of You' ו'Lovesong' אפילו הפכו ללהיטים, כאשר האחרון אפילו חודש באלבומה החדש והסופר-מצליח של אדל.
האלבום נחשב למצליח ביותר של הלהקה עם מכירת יותר מ-3 מיליון עותקים ברחבי העולם (כן, קצת פרופורציות אחרי ה-2 הקודמים ברשימה)...

5.  Pixies - Doolittle 1989

את החמשייה סוגר עוד אלבום מהשנה האחרונה של העשור ומי שהגיע אל המקום השני ב"סקר כל הסקרים".
האלבום השני של הרכב הרוק האלטרנטיבי האמריקאי שוחרר באפריל 1989 בלייבל האיכותי '4AD' ונראה שאף אחד לא ציפה מהאלבום הקודר וה"כבד" הזה להצליח, אבל הוא הגיע אל המקום השמיני בבריטניה, מכר יותר מחצי מיליון עותקים בארה"ב (רק ב-1995) ואפילו סיפק שירים מצליחים כמו 'Here Comes Your Man', 'Wave of Mutilation' ו-'Monkey Gone to Heaven'. 
האלבום הזה, לצד 'Surfer Rosa' הקודם (מקום 27 בדירוג) נחשבים לגדולים ביותר של הלהקה.

6.  The Stone Roses - The Stone Roses 1989

אלבום הבכורה הכי טוב של האייטיז, לפחות לפי דירוג זה, זכה בתואר אלבום העשור (והאלבום הבריטי הגדול) של מגזין ה-NME ותואר האלבום הכי טוב בכל הזמנים ע"י ה-Observer.
הסטון רוזס שיחררו את אלבום הבכורה במאי 1989, אלבום המשלב בין פסיכדליה סיקסטיזית אופטימית נוסח הבירדז לבין חטיבת קצב של פאנק, עם סלוגנים ארוגנטיים והתנהלות נוסח הסקס פיסטולס. בין הלהיטים הנצחיים: 'I Wanna Be Adored', 'She Bangs the Drums', 'Made of Stone' ו-'Fool's Gold'.

7.  Tom Waits - Rain Dogs 1985

האלבום התשיעי של הסינגר-סונגרייטר האמריקאי יצא באוגוסט 1985 ולא זכה להצלחה מסחרית מרשימה (מקום 29 בבריטניה, 188 בארה"ב). 
אבל אלבום הרוק-בלוז-קברט הקשה לעיכול הזה, בו משתתפים קית' ריצ'רדס ומארק ריבוט, נחשב לאלבום הגדול ביותר של ווייטס ואחד הגדולים בכל הזמנים. 

8.  Bruce Springsteen - Born In The U.S.A. 1984 

סיפור דומה למה שנמצא במקום השני ברשימה: ספרינגסטין כבר היה אייקון לפני שיצא האלבום הזה, אבל הוא זה שהפך אותו לכוכב שכולם מכירים. האלבום השביעי של "הבוס" יצא ביוני 1984 וזכה גם לשבחי המבקרים וגם למכירות אסטרונומיות (האלבום הכי מצליח שלו ומכירת יותר מ-15 מיליון עותקים רק בארה"ב).  
כמו אותו 'Thriller' של מייקל ג'קסון (וגם 'Rhythm Nation' של ג'נט ג'קסון!) האלבום הזה כולל 7 להיטים שהגיעו אל עשרת הראשונים, ביניהם: 'I'm On Fire', 'Glory Days', 'Born in the U.S.A', ומי לא זוכר את הריקוד שלו עם קורטני קוקס בקליפ ללהיט הענק 'Dancing In The Dark'?

9. Dire Straits - Brothers In Arms 1985
האלבום החמישי של הלהקה הבריטית הפך לאלבום הנמכר ביותר בשנות ה-80 בבריטניה (הרביעי בכל הזמנים) וגם הראשון אי פעם שיצא ב-CD...

האלבום, שבסך הכל מכר יותר מ-30 מיליון עותקים, מצליח להדהים גם היום בזכות השילוב בין הרוק הייחודי של הלהקה עם נגיעות פולק ובלוז. בין 9 שיריו נמצאות הקלאסיקות: 'So Far Away', 'Money For Nothing', 'Walk Of Life', 'Your Latest Trick' וכמובן 'Brothers In Arms' החותם.

10. Talking Heads - Remain In Light 1980
האלבום הכי מפתיע בעשירייה גם חותם אותה. האלבום הרביעי של להקת הניו-ווייב האמריקאית, בהפקת בריאן אינו, שוחרר באוקטובר 1980. 

האלבום, שכולל את הסינגלים 'Once in a Lifetime' ו'Houses in Motion', הגיע רק עד המקום ה-21 בבריטניה ו-19 בארה"ב, אבל הוא ללא ספק היצירה המוצלחת ביותר של דיויד בירן וחבריו ועכשיו גם אחד מעשרת האלבומים הכי טובים של שנות ה-80...

מקומות 50 עד 11 כאן.