איזו פתיחה ל-2019 בגזרת היוצרים הישראלים. חמישה אלבומים שלקחנו לשמוע ולקחנו ללב. היוצרים המקומיים ממשיכים להפתיע עם טקסטים חדשים, לחנים שמזיזים ועם יצירות שלמות שהן לא רק שיר אחד ודי, אלא אלבום שהוא תמונה אחת גדולה (או קטנה). הנה חמש ההמלצות שלנו:
  1. TheAngelcy - Nodyssey לאורך זמן התבשלו להם 11 שירים שנולדו בדרכים, שירי אהבה גדולה לעולם עצוב. האנג’לסי, בוגרים ומנוסים יותר, הביאו את היצירה שלהם לכדי אלבום שהוא כמעט הרפתקה מוסיקלית. האלבום נוגע בזווית המקומית של המסע העיוור אל עבר הניצחון בצורה מקומית וגם אוניברסלית. שירים גלובליים מונחים לצד שירים מאזורים פרטיים יותר של הנפש, בניסיון, שהוא המשך ישיר של האלבום הראשון, לקחת כל מה שכללי באופן אישי, ולדבר על כל מה שאישי באופן רחב.
  2. עדי שחם - צבא של מכשפות אלבום הבכורה של שחם צבא של מכשפות נותן ביטוי לקול ולכעס של נשים באשר הן ומחובר באופן מודע למסרים של תנועת #metoo, ושואב מקהילת הפייסבוק “סקס פמיניסטי” אותה היא מנהלת. השירים עוסקים בצורך של נשים להשמיע את קולן ולהתנער מהתפקידים שנכפים עליהן. האלבום קיבל ביקורות מפרגנות ב”הארץ”, ב”מעריב” וב”כלכליסט” ונכנס לרשימת חמשת אלבומי השנה של תשע”ח ב”ישראל היום”.
  3. אלי דג'יברי - Soul Station האלבום השמיני של סקסופוניסט הטנור בן ה-40. אם הכותרת מעוררת תחושה של דז’ה וו, הרי זה משום שדיגברי הגה את השםכ”נגינה על שם אלבום אייקוני משנות 1960 של בלו נוט, בהנהגת סקסופוניסט הטנור האנק מובלי (1930-1986), יחד עם קטעי הקצב, הנגינה והאנרגיה של נגנים שנכנסו להיכל התהילה, הפסנתרן וינטון קלי, הבסיסט פול צ’יימברס והמתופף ארט בלייקיי. חמישים ושבע שנים לאחר מכן, דגיברי, יליד תל אביב ותושב העיר, יחד עם הנגנים הישראלים הצעירים שאיתו, מקנה לרפרטואר את האינדיווידואליזם שלו ומבטא אותו בדרכו שלו.
  4. אסף לוי ולידור לוי - האדם האחרון האדם האחרון הם טריו רוק שהוקמה על ידי האחים אסף לוי ולידור לוי (לשעבר להקת “קרפ” Crap שפעלה בשנות ה-90) – הרכב גיטרות תופים בועט ומרגש שנע בין בריט-רוק, גראנג’ צפון מערב אמריקאי כבד ורוק ישראלי של שנות ה-80 וה-90. סע עמוס דיסטורשנים של התבגרות, התפכחות, זכרון ותקווה, תוך בעיטה במוסכמות גם בגיל מאוחר, בהשראת להקות עליהם גדלו כמו הפיקסיז, הקיור, נירוונה ובלר.
  5. דוד שאול - אור ערביים דוד שאול ממשיך לפזר אבקת קסם מוזיקלית באלבום חדש מרענן ויפיפה. הסינגלים “ברווז על מים”, “אין מה להסתיר” ו”מפה לשם” אומצו באהבה, הושמעו רבות בתחנות כמו כאן 88 ועוד, גרפו ביקורות כמו “הבטחה גדולה וצנועה” (עמוס אורן, הבמה) וההופעות שליוו אותם הבהירו שהקסם עובד גם על הבמה.